A paleolit táplálkozásról röviden

A paleolit diéta egy igen egyszerű életmód, melynek lényege, a természetben megtalálható ételek fogyasztására  alapul, így kizárja a mezőgazdasággal,  állattenyésztéssel létrehozott élelmiszerek fogyasztását.

Nem fogyaszthatunk kenyeret, gabonaféléket, tésztákat, tejtermékeket, cukrot és sót is csak nagyon keveset. A paleolit diétában tiltottak a keményítőt tartalmazó zöldségek és hüvelyesek, a burgonya, a bab, a mogyoró és a borsó. A paleolit korban még nem volt mezőgazdaság és állattenyésztés, tehát csak sült húsokat, halakat, kagylókat, tojásokat, dióféléket, zöldségeket, gyökereket, gyümölcsöket, bogyókat és gombákat fogyasztott az emberiség.

Kerüljük a túlságosan mesterséges zsiradékokat. A húsok közül a vadhús lenne a legideálisabb, de ezt tökéletesen helyettesíthetjük a fűvel táplált állatok húsával. Az állati zsírok használata megengedett, a feldolgozott húsok fogyasztása tilos.

Abban az esetben, ha a paleolit étrend mellett döntünk, akkor fontos arra figyelnünk, hogy mindennap fogyasszunk húst és zöldségeket, valamint gyümölcsöket. Só nélkül  megérezhetjük az ételek természetes zamatát.

egeszseges_fogyas_viz.jpg

Az egyetlen ital, amit a paleolit táplálkozás megenged az nem más, mint a víz. de vizet is csak akkor kell fogyasztanunk, ha szomjasak vagyunk.

Meg kell jegyezni, hogy őseink közel 300 olyan növényt fogyasztottak (virágok, hajtások), melyek ma is elérhetőek, érdemes ezeket újra felfedezni magunknak! Használjuk ki a leveles zöldségek előnyeit, együnk sok gyógynövényt és szélesítsük fűszernövényeink skáláját.

1989-ben svéd orvosok és tudósok, köztük Staffan Lindeberg, végeztek tudományos felméréseket . 1993-ban tették közzé vizsgálati eredményeiket, s mindezek után számos tudományos publikáció jelent meg, hogy a nyugati betegségek kapcsolatban állnak a táplálkozással.

A paleolit diéta jó lehetőség lehet a civilizációs megbetegedések kezelésére, mivel sovány húsok és egészséges zöldségek fogyasztására épül. Olajokat  kell használnunk, melyek gyümölcsökből vagy magokból lettek kivonva (olívaolaj, avokádóolaj, kókuszolaj, mandulaolaj, mogyoróolaj .)